KÁROS HATÓANYAGOK

Pár szó a bio és vegyi kozmentikumokról, testhigiéniai és tisztítószerekről

Utánajártam és megértettem, hogy a gyártók legtöbbjénél nem létezik már erkölcsi iránytű, vagy egyszerűen csak nem működik. Nekünk vásárlóknak kell észnél lennünk.

Ha visszagondolok arra, milyen agyonreklámozott termékeket vásároltam pár évvel ezelőtt, fogom a fejem. 

Bár most is emlékszem, miért azokat vettem, amiket megvettem. Kíváncsi voltam, milyen az az új sampon, amit reklámoznak a tv-ben, tetszett a csomagolása. Aztán befolyásolt a termék illata, de szignifikáns tényező azok ára is. Meggyőzött a laborban tesztelt mosópor, hiszen akkor biztosan megfelelő, ha laborban tesztelik. De arra nem figyeltem, hogy milyen tekintetben vélik megfelelőnek. Funkcióját tekintve persze, de az élettani hatásával, ahogyan ők sem - én sem törődtem, mert eszembe sem jutott, hogy kellene.

Ezek a nem kívánatos alkotórészek a gyermekek mindennapos tisztálkodó szereiben is megtalálhatók, mint a felnőttekében, s okozhatnak náluk is egészségi problémákat (szervi fejlődési rendellenesség, stb), mert ezen termékek hosszútávú élettani hatását nem vizsgálják, pedig kellene.

Ilyen anyagok az Önök samponjaiban, tusfürdőiben, ha szerencséjük van, nem találhatók. Nekem nem volt ilyen szerencsém, mint kiderült. Nem sajnáltam rá az időt és a magunk által használt tisztálkodási termékek összetevőit górcső alá vettem. Kiderült, hogy nagy számban előfordultak ilyen káros összetevők az általunk használt termékekben.

Gyorsan át is soroltam őket a 'tisztítószerek' kategóriába. Azóta már tisztítószerként sem használom őket, mert az sem jó, ha a csatornahálózatba kerülve a környezetünket károsítja. 

Rohanó világunkban örülünk, ha mindenre jut időnk, hiszen nemcsak a hölgyek, az urak is a nap 24 órájából szinte 24-et hasznos elfoglaltsággal töltenek, jórészt munkával a munkahelyen és otthon, a gyerekekkel, vezetik a háztartást, intézik az ügyeket, családi dolgokat, amelynek kulcsfontosságú része a rendszeres bevásárlás.

Sajnos a dömpingreklámok szuggesztív ereje jelentősen befolyásol bennünket, burkoltan kihasználva a feltételezett rendszeres időhiányt. 

Kivéve, ha tudatosan odafigyelünk arra, mit is rejt a tetszetős, dekoratív, ízléses csomagolás. Ehhez viszont idő kell, főleg az elején. Hogy miért? Mert nem elég csak elolvasni, meg is kell érteni azt. Itt derül ki, hogy mennyire hátrányos helyzetben vagyunk, hiszen a legtöbben nem vagyunk vegyipari szakemberek.

Honnan tudhatnánk, mi az és milyen élettani hatása lehet pl. a Sodium monofluorophosphat-nak? Pedig jó lenne, ha tudnánk.

Döbbentem olvasom egy környezettudatos hölgy írását, aki Kennedy-t idézi: "... már 10 éve tudjuk, hogy kozmetikumaink minden harmadik alkotóeleme mérgező, mégsem tettünk eddig semmit..." [2] [3] 

Utánajártam és megértettem, hogy a gyártók legtöbbjénél nem létezik már erkölcsi iránytű,  vagy egyszerűen csak nem működik.

Nekünk, vásárlóknak kell észnél lenni és szkeptikusan fogadni minden reklámszöveget és az apróbetűs részt olvasni el legelőször. A Sodium-monofluorophosphate-ról az alábbiak derültek ki: "Nem kevésbé veszélyes a fogkrémekhez adagolt nátrium-monofluor-foszfát (Sodium Monofluorphosphate). Ez a szintetikus anyag az alumíniumipar mellékterméke (szerk: oldja az alumíniumot), állatkísérletekben tönkretette a patkányok emésztési folyamatát, és így a halálukat okozta. Ráadásul fogszuvasodás-gátló hatása is vitatott." - olvasható a https://biowebaruhaz.hu/cms/remes_kremek.html honlapon. 

A mozgásszervekre és a légszőrendszerre enyhén mérgező. Elvileg ennek az anyagnak nem volna szabad a csatorna-hálózatba kerülni. Az alkalmazott mennyiség bizonyára jóval kisebb az embereknek szánt termékekben, de mivel az összetevők pontos mennyisége üzleti titok, nem tudni mennyi van benne, csak azt tudni, hogy benne van. De miben van még, amit napi szinten használunk, s például az én szervezetemnek mennyi ebből a sok? Sosem kapok rá választ. Arról nem is beszélve, hogy ez az anyag, több gyermekfogkrém összetevője is, annak ellenére, hogy tudjuk, a gyerekek gyakran lenyelik, megeszik a fogkrémet, vagyis az bekerül az emésztőrendszerükbe. [4] [5] [6]

Nemcsak a gyártókban, de bennünk hétköznapi emberekben is sokkal hangosabban kellene szólnia a vészharangnak, főleg a gyerekek miatt. Szükséges egy kicsit előbbre gondolkodni!

Higgyék el, nem a drága környezetbarát termékekről szól a környezettudatosság kialakítására való felhívás. Fillérekből is lehet környezettudatos és egészséges háztartást és életformát kialakítani, akár saját készítésű termékekkel, akár ismert drogéria-hálózatok saját márkás bio készítményeivel, amelyek árai már megfizethetők, általánosan elfogadhatók, választékuk pedig bővülő.

Csak kezdetben lehet egy kicsit nehéz az egészséges életmódra váltás. Amíg megszokjuk, hogy pl. jól megvagyunk a selymes krémállag nélkül is, s amíg elkészül a tiltó listánk, s amíg még keresgetni kell a csomagoláson lévő összetevőt a listánkban. Hamar bele lehet jönni. Amikor már megszokott rutinnal főzzük saját magunk számára a krémeket, készítjük a szappant, a tisztítószereket, észre sem vesszük, hogy teher. Sokkal komplikáltabb egy vasárnapi ebédet elkészíteni, mint a házi kencéket, tisztítószereket. Az 'ÖKO TISZTÍTÓSZEREK' és a "BIO KOZMETIKUMOK" menüpontokban ötleteket talál hamarosan. (A hivatkozott oldalak feltöltés alatt.)

Szervezetünk előbb-utóbb hálás lesz érte, s bónuszként több marad a házikasszában is. S ha az étrendünket is ilyen szempontok szerint alakítjuk, még a közérzetünk is sokkal jobb lehet.

Az életformánk átalakításának végső soron a szeretteink és saját egészségünk megőrzése, rosszabb esetben a helyreállítása a célja és az ajándéka.

Egyre több helyen és különböző szemléletmódú, indíttatású honlapokon lehet ezzel kapcsolatban információkat találni, mind szakértők, mind laikus érdeklődők szólnak ehhez a témához.

Ajánlom szíves figyelmükbe, az "Ajánlott honlapok" menüpontot.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el